Recenze NEJEN střeleckých kurzů

Recenze cvičné náboje

Mobil Email

Zakoupeno: 10.02.2017
Vytvořeno: 07.06.2024
Aktualizováno: 30.05.2025

Cvičný náboj, školní náboj anebo vybíjecí náboj. Tři názvy pro jednu a tu samou věc. Cvičný náboj má identické rozměry jako náboj ostrý, neobsahuje, však výmetnou slož a na místě zápalky bývá odpružený materiál, který chrání úderník před poškozením. Pokud se věnujete pouze ostrému tréninku, tak se bez cvičných nábojů bez problémů obejdete. Jestliže ale přijdete na to co já, a to, že suchý trénink je základ, tak se budete muset po nějakých cvičných nábojích podívat. Některé techniky totiž bez cvičného náboje vůbec nenasušíte, např. páskování, nabíjení, přebíjení anebo odstraňování závad. Ale třeba i při sušení spouštění a mířené střelby je žádoucí, aby dopad úderníku byl trochu utlumený pomocí cvičného náboje. Čím více sušíte, tím více vhodné je při sušení cvičné náboje používat. Já suším hodně, opravdu hodně, a to od samého začátku, kdy jsem se začal věnovat tréninku obranné střelby. Za tu dobu jsem vyzkoušel a často i zničil několik druhů cvičných nábojů. Některé byly lepší, jiné nestály za nic. O výhodách a nevýhodách každého z nich se dočtete dále.

Jako vůbec první jsem si v roce 2017 pořídil celohliníkový náboj s odpruženou mosaznou zápalkou, vážící 5,3g. Kupoval jsem ho za 49Kč za kus a prodávali se jednotlivě. Rovnou jsem si jich pořídil 16ks. Tyto cvičné náboje jsem používal od samého začátku, tedy v době, kdy jsem se suchému tréninku věnoval daleko intenzivněji než v pozdějších letech. Přesto se mi za 6,5 roků, kdy jsem je používal, nepodařilo zničit ani jeden náboj. Největší nevýhodou hliníkového náboje bylo, že z něj postupem času začal vytahovač odlupovat malé šupinky, které znečišťovaly zbraň, a bylo tak nutné zbraň po každém suchém tréninku vyčistit. Tyto šupinky pocházely ze spodní části náboje, mezi dnem nábojnice a drážkou pro vytahovač. Časem došlo ke zmenšení průměru této části o 0,4mm, což začalo způsobovat problémy s vytahováním náboje z nábojové komory. Proto jsem se rozhodl vyzkoušet i jiné druhy cvičných nábojů. Bohužel se ukázalo, že najít cvičný náboj, který by byl lepší než tento hliníkový, je poměrně obtížné.

9x19 hliník

Druhým cvičným nábojem, který jsem používal, byl hliníkový eloxovaný náboj, u kterého bylo odpružení zajišťováno pomocí pryžové vložky. Náboj vážil 4g a kupoval jsem ho v roce 2023 za 43Kč za kus. Nejmenší balení bylo po 6kusech. Koupil jsem si tedy jedno balení na zkoušku, s tím, že pokud se náboje osvědčí, tak si dokoupím další dvě, abych dokázal naplnit celý zásobník. Bohužel hned první týden z jednoho náboje odpadla pryžová vložka. Naneštěstí se to stalo ve zbrani a měl jsem docela problém takto poškozený náboj ze zbraně dostat. V průběhu 3 měsíců, kdy jsem tyto náboje používal, se to stalo ještě několikrát a tak jsem je definitivně vyřadil. Ze všech cvičných nábojů, které jsem zatím používal, tyto vydržely nejkratší dobu a byl jsem s nimi nejméně spokojený.

9x19 elox

Třetí cvičný náboj byl plastový se spodní částí z mosazi a s mosaznou odpruženou zápalkou, vážící 5,8g. Cena jednoho náboje v roce 2023 byla 35kč za kus a prodával se po 6kusech. Stejně tak jako u předchozího náboje jsem si nejprve koupil jedno balení na zkoušku. Protože náboje vypadaly, že něco vydrží, tak jsem si po několika trénincích koupil další dvě balení. Spokojenost s náboji mi vydržela pouze do té doby, než se mi jeden náboj zcela rozpadl na čtyři kusy. To se stalo asi po měsíci. Jinak jsem byl ale s náboji spokojený a tak jsem je používal dál a doufal jsem, že to byla náhoda. Jenomže rozpadlých nábojů přibývalo a po 5měsících, jsem měl 12 nábojů rozpadlých a pro trénink mi zbývalo již jen 6 nábojů. V náboji byla poměrně dost silná pružina a spoj mezi plastovou nábojnicí a mosazným dnem byl vyřešen pouze zacvaknutím přes malý výběžek. Proto náboj nedržel moc pohromadě. Možná, že by šly náboje slepit, ale jestli by to drželo, to netuším. Tento náboj byl sice výrazně lepší než předchozí, ale že by to byl nějaký zázrak, to nemohu říct.

9x19 plast

Čtvrtý náboj byl s klasickou mosaznou nábojnicí z použitého náboje, do kterého je zalisovaná plastová vložka, vytisknutá na 3D tiskárně, která tvoří odpružení úderníku i tvar střely. Náboj váží 4,6g, prodával se jednotlivě a v roce 2024 stál 36Kč za kus. Koupil jsem si jich rovnou 15. Náboje vypadaly velice dobře a neměly by mít neduhy předchozích nábojů. Alespoň jsem v to doufal. Náboje byly dostatečně odolné a perfektně fungovaly. První náboj se mi podařilo zničit až po 7měsících a druhý po dalším měsíci, kdy u obou praskla plastová vložka. Nakonec se mi po 11měsících podařilo zničit ještě jeden náboj, kdy u něj vypadlo odpružení úderníku. Jinak se dle mého názoru jedná pravděpodobně o nejlepší cvičný náboj na trhu.

9x19 mosaz

Pátý a poslední cvičný náboj byl celoplastový originální náboj Glock. Ten jsem kupoval spíše jen ze zvědavosti, protože pro moje potřeby mi svojí odolností perfektně vyhovuje předchozí testovaný cvičný náboj. Nicméně jsem se rozhodl, aby mé testování bylo kompletní, že nějaký čas budu sušit i s glokáckým cvičným nábojem. Náboj váží pouze 1,7g, v roce 2024 stál 18Kč za kus a prodával se jednotlivě. Opět jsem si jich koupil 15. Náboje jsou vyrobené z jednoho kusu plastu, takže na nich není, co by upadlo nebo se rozbilo. Zatím je mám velice krátce, na to abych je mohl nějak zhodnotit. Své zkušenosti sem v budoucnu zcela jistě doplním.

9x19 glock

Vojta

© 2018-2025 Recenze NEJEN střeleckých kurzů
Design by VP