Recenze NEJEN střeleckých kurzů

Recenze kurz Eurolamp Low light & night - 20.11.2021

Akademie Aegis

Mobil Email

Vytvořeno: 24.11.2021
Aktualizováno: 01.06.2022

Kurz Eurolamp Low light & night pro krátké zbraně, je jediný střelecký kurz organizovaný Akademií Aegis, který je tak trochu mimo jejich klasickou vzdělávací pyramidu a může se ho proto zúčastnit každý, kdo vlastní zbrojní průkaz a zbraň, bez toho, aniž by musel mít s touto organizací předchozí zkušenosti. Obsahem je tento kurz velmi blízký kurzu K7, který se již poměrně dost dlouho nekonal a otázka je kdy se konat bude. Jak název napovídá, kurz je zaměřený na problematiku použití zbraně za snížené viditelnosti a za tmy a je organizovaný spolu se zástupcem společnosti Eurolamp, která se u nás zabývá prodejem svítilen několika značek.

Poprvé jsem zaregistroval konání tohoto kurzu přibližně v roce 2019, ale protože se konal v Uherském Brodě, což je pro mě dost z ruky, tak jsem se ho nezúčastnil. Když byl pak letos vypsaný termín pro střelnici v Hrobčicích, tak jsem se hned hlásil.

V sobotu 20.11.2021 jsme se kolem půl deváté ráno sešli v počtu 12 lidí na venkovní střelnici v Hrobčicích. Na střelnici na nás čekal instruktor Akademie Aegis Aleš Vondráček a zástupce společnosti Eurolamp Petr Strnad. Celý den byl rozdělený do několika částí. Celé dopoledne, bylo zaměřeno na rozstřílení se a na přípravu na večerní střelbu se svítilnou. Což zahrnovalo obouruční střelbu a z větší části pak hlavně střelbu dominantní rukou.

Velkou výhodou naší skupiny bylo, že všichni účastníci kurzu prý absolvovali nějaký kurz od Akademie Aegis, a tak měli již podvědomí o tom, jak to u Aegisu chodí, takže se v průběhu dne nemusely řešit nějaké zásadní střelecké nedostatky a mohli jsme se tak naplno věnovat obsahu kurzu. Další velkou výhodou bylo počasí, které navzdory pokročilému datu, bylo více než příznivé.

V poledne jsme měli půl hodinovou pauzu na oběd, po níž následoval teoretický blok. Ten trval celé tři hodiny a byl rovněž rozdělený na dvě části. V první nám Aleš vysvětlil, jak si vybrat svítilnu, jaké by měla mít parametry, jak by se měla ovládat, jaké vlastnosti by mít neměla, jaké jsou druhy svítilen a představil nám velkou část své sbírky svítilen, světýlek, čelovek a jiných svítících předmětů. Tady jsme všichni pochopili proč se Alešovi říká světelný guru. Poté přišel na řadu Petr. Ten nám postupně představil část nabídky značek, které Eurolamp zastupuje. Jednalo se o svítilny značek Surefire, Streamlight a Nitecore a to zejména ty, které jsou vhodné pro použití v kombinaci s krátkou zbraní. Nejednalo se o žádnou prodejní akci. Vlastně nebylo ani možné si žádnou svítilnu na místě zakoupit nebo objednat. Zato ale bylo možné si každou svítilnu vyzkoušet a osahat. Odhadem před nás Aleš s Petrem vyskládali zhruba kolem 200 svítilen. Po této části kurzu již nikdo nepochyboval o tom, že jsou oba pánové velcí nadšenci do všeho, co svítí. Těžko si dokážu představit, že by někdo mluvil o svítilnách ještě s větším zápalem a nadšením. Na všechny dotazy, a že jich bylo, Aleš s Petrem vstřícně a trpělivě odpovídali, až jsme je pomalu museli přerušit, že už chceme zase střílet.

Po teoretickém bloku jsme šli střílet již se svítilnami. Ten, kdo svítilnu neměl anebo chtěl vyzkoušet nějakou jinou, si mohl zapůjčit jakoukoli z prezentovaných svítilen. Protože bylo ještě poměrně brzy na tmu, tak jsme se zatím učili správné provádění technik pod odborným dohledem a Aleš Vondráček nás tak mohl snáze opravovat. Jak si všichni postupně zažívali správné provádění technik, tak se střelnice pomalu nořila do stále větší a větší tmy. To byl okamžik, kdy jsme přestali střílet v řadě, a začali jsme střílet po dvou střelcích, kteří byli od sebe dostatečně daleko, aby se navzájem nerušili svými světelnými kužely. Střelecká část kurzu končila krátce před sedmou hodinou večerní. Následoval krátká nestřelecká modelová situace, prohledávání prostoru se svítilnou a potom ještě zhruba půl hodinová ukázka a porovnání vybraných svítilen od Eurolampu. Vrcholem pak bylo, když nám Petr Strnad zapůjčil vyhledávací svítilnu o výkonu 5200 lumenů a dosvitu 1,5km. To se líbilo každému. Před odjezdem jsme ještě každý dostali certifikát o absolvování kurzu a po půl osmé jsme vyrazili směrem k domovům.

Přesto, že tento kurz není zařazen do výukové pyramidy Akademie Aegis, tak je založený na její metodice. To znamená, že všechny techniky byly důkladně předvedeny a vysvětleny. Stejně tak jako co a proč se dělá a pokud někdo něčemu nerozuměl, anebo dělal nějakou chybu, tak ho Aleš Vondráček opravil. Tento kurz byl stejně kvalitní, jako ostatní kurzy pořádané Akademií Aegis, které jsem měl možnost dosud absolvovat.

Dle statistik je největší pravděpodobnost, že se člověk dostane do krizové situace, kterou může řešit se zbraní v ruce, po setmění. Nemá tedy vůbec smysl pochybovat o důležitosti absolvování nějakého kurzu s takovýmto zaměřením. Bohužel venkovních střelnic, které by umožňovali střelbu za tmy, moc není. Stejně tak organizací, které by dělaly kvalitní kurzy se zaměřením na tuto tématiku je jako šafránu. Naštěstí je tu tento kurz, který to umožňuje. Pro možnost správného fungování se zbraní a svítilnou po tmě, je nutné si toto vyzkoušet, a pokud možno i tyto techniky pravidelně trénovat. Rozdíl oproti střelbě za světla je totiž obrovský. Manipulace se zbraní vám neodpustí žádnou chybu v technice. Velmi často budete střílet pouze dominantní rukou. Pokud odfláknete kontrolu okolí, tak zcela jistě něco přehlédnete. Přijdete o periferní vidění. Uvidíte pouze tam, kam si posvítíte. Zjistíte, že díky povýstřelovým zplodinám, může viditelnost klesnout na nulu. Jestli jste nikdy nestříleli za tmy, tak je to poprvé poměrně velký zážitek. Asi jako když poprvé střílíte z vlastního auta. Zajímavé je i se dívat na ostatní střelce. Ve dne vůbec neregistrujete výšleh plamene z hlavně, který je potmě dobře viditelný. Stejně tak oblak povýstřelových zplodin, který se po každém výstřelu před střelcem objeví, je ve světle svítilny velmi efektní. Ve dne o něm ale vůbec nevíte. Když o něčem nevíte, tak vás to může překvapit a v kritický okamžik rozhodnout ve váš neprospěch. Takže je lepší být připraven a nebýt překvapen.

Co dodat. 2.500Kč za 10hodinový kvalitní kurz, na kterém se naučíte to, co se běžně nevyučuje, a můžete si vyzkoušet velké množství nejnovějších svítilen na trhu, je velice rozumná cena.

Několik důležitých informací, které by měli všichni, kteří se rozhodnou tento kurz absolvovat vědět. Kromě toho, co jsem již psal u ostatních kurzů:
  • 1/ Na tento kurz nemusíte mít svoji svítilnu. Na místě je možné si vyzkoušet a zapůjčit velké množství svítilen.
  • 2/ Svítilny se na kurzu neprodávají. Není to žádná prodejní akce.
  • 3/ Je důležité být schopen dominantní rukou, do určité vzdálenosti, cca 7m, střílet stejně rychle a přesně jako při obouručním držení.
  • Vojta

    Akademie Aegis K6

    © 2018-2024 Recenze NEJEN střeleckých kurzů
    Design by VP