Recenze NEJEN střeleckých kurzů

Recenze protimer Speed Timer 3000

R.U.Ready

Mobil Email

Zakoupeno: 10.04.2017
Vytvořeno: 01.12.2018

Jedna z věcí, která může zkvalitnit váš trénink je protimer, jinak řečeno střelecké stopky. Protimer má dva velké přínosy: 1/ Pokud trénujete sami, tak si sami musíte velet a asi se jen těžko překvapíte. Protimer umožňuje použít zpožděný signál, takže přesně nevíte, kdy signál zazní a musíte reagovat jinak, než když si velíte sami. 2/ Protimer přesně změří čas mezi jednotlivými výstřely, celkový čas i počet výstřelů. Výrobců protimerů je poskrovnu a tomu odpovídají i ceny, které jsou spíše vyšší. Já jsem si vybral pravděpodobně ten nejlevnější od kanadské firmy R.U.Ready, který je ale schválený pro mezinárodní střelecké soutěže, takže by měl být kvalitní a spolehlivý.

Jedná se o známou žlutou krabičku o rozměrech 11,6x6,9x3,1cm a vážících zhruba 130g včetně baterie. Obchodní název je Speed-timer 3000. K napájení slouží 9V baterii, která není součástí balení. Na horní části krabičky je displej zobrazující počet výstřelů, čas mezi jednotlivými výstřely a celkový čas. Z boku jsou 4 tlačítka, shora START/RESET (v návodu CTRL), MODE (v návodu PAR), šipka nahoru a šipka dolů. Nad krytem baterie je klip pro připnutí protimeru na opasek nebo kapsu. Nic víc, nic míň. K Protimeru jsem si objednal i originál nylonové pouzdro, které umožňuje umístění přístroje na zápěstí. K tomuto účelu ho ale nevyužívám a mám ho pouze pro bezpečné uskladnění a přepravu protimeru.

Protimer nabízí tři režimy: 1/ Shot time - zpožděný signál k výstřelu. Pro aktivaci stisknete tlačítko START/RESET po dobu 1-3s, na displeji se objeví nápis "del", uvolníte tlačítko, displej se vynuluje a mezi 2,5-5s od uvolnění tlačítka zazní signál. Po vystřílení všech výstřelů, na pravé straně displeje odečtete celkový čas potřebný pro střelbu. Pokud chcete znát časy jednotlivých výstřelů, tak krátkým stisknutím tlačítka START/RESET, do 1s, můžete procházet všechny výstřely. Jejich čas naleznete vlevo dole a pořadové číslo výstřelu naleznete vlevo nahoře. 2/ Rang Officer - okamžitý signál. Je využitelný ve dvou a více lidech. Jeden člověk se připraví ke střelbě a druhý stiskne tlačítko START/RESET po dobu více jak 3s. Zazní signál a pak už je vše stejné jako u předchozího režimu. 3/ Partime - časový limit. Tento režim umožňuje nastavit časový limit mezi dvěma signály. Z nichž první je startovací a druhý ukončovací. K nastavení tohoto režimu slouží tlačítko MODE a pod ním umístěné šipky. Přístroj se automaticky vypne po 1 minutě nečinnosti nebo po stisknutí tlačítka MODE.

Z výše uvedených režimů používám pouze zpožděný signál k výstřelu. Zařízení pracuje celkem spolehlivě, signál je dostatečně hlasitý. Někdy se stane, když mám předtím, než jdu na střelnici protimer celý den v autě a je mráz, že občas nezaznamená opakovaný výstřel. Maximálně se to ale stane tak jednou až třikrát za hodinu. Větší problém je, že zaznamenává i ozvěnu. Protimer používám výhradně na vnitřní střelnici a každý výstřel je doprovázen ozvěnou, kterou přístroj hodně často zaznamená. Možná by pomohlo nastavení citlivosti zařízení, ale vzhledem k tomu, že stejný problém mám při každé návštěvě, takže i měřené časy jsou vždy o zhruba 0,15s zkrácené, tak to neřeším. Nechci riskovat, že protimer rozladím a už nenaměřím vůbec nic. Daleko více mi vadí, že přístroj nemá vnitřní paměť. Pamatuje si totiž vždy jen poslední střelbu a předchozí vymazává. Takže pokud chcete porovnávat výsledky z předchozích tréninků a sledovat váš pokrok, nezbývá vám nic jiného než si časy z displeje přepisovat. Což je dost nešikovné a hodně to zdržuje. Nechápu, proč neexistuje, alespoň možnost dovybavit zařízení o paměť a USB výstup. Přesto, že by zařízení pak bylo dražší, bylo by daleko funkčnější a uživatelsky přívětivější.

Vojta

Speed Timer 3000

© 2018-2025 Recenze NEJEN střeleckých kurzů
Design by VP