Recenze NEJEN střeleckých kurzů

Recenze brokovnice Winchester SXP Defender high capacity 12x76

winchester

Mobil Email

Vytvořeno: 23.11.2022
Aktualizováno: 19.06.2024

Jak šel čas, tak jsem dospěl do stádia, kdy jsem začal uvažovat o zakoupení dlouhé zbraně. První na řadu měla přijít brokovnice. Měl jsem zhruba představu, co bych chtěl a co ne. Kvalitní a spolehlivou zbraň, která zvládne i intenzivnější trénink. Vyšší kapacitu, než je obvyklé. Bez pistolové rukojeti. Černé provedení. Pokud možno netureckou značku. A cenu tak do 15.000Kč. Po docela dlouhém vybírání a vyřazování mi zbyly dvě kandidátky: Winchester SXP Defender high capacity a Remington 870 Home Defender. Svůj výběr jsem si nechal posvětit instruktorem Akademie Aegis Alešem Vondráčkem. Protože mi Aleš řekl, že koupí jakékoli z těchto dvou zbraní neudělám chybu, musel jsem se ještě rozhodnout, kterou z nich si vybrat. V podstatě mi bylo úplně jedno, jestli to bude Winchester nebo Remington. To, proč jsem si nakonec koupil Winchestera, bylo zcela jednoduché. Protože ho zrovna naskladnili. Ale ani tak to nebylo úplně jednoduché. Od začátku roku jsem procházel internetové obchody a zkoušel jednu z těchto zbraní najít. Marně. U Winchestera bylo zpravidla napsáno, že je na objednání a u Remingtona, že je dlouhodobě nedostupný. Protože se žádná zbraň neobjevovala, zaregistroval jsem si na několika stránkách prodejců zbraní hlídání dostupnosti. V polovině léta jsem ráno otevřel mail, a měl jsem tam zprávu, že brokovnice Winchester SXP Defender high capacity, byla opět naskladněna. Mail byl odeslán v noci a bylo brzy ráno, tak jsem doufal, že je zbraň stále k dispozici. Okamžitě jsem si ji objednal a napjatě čekal na odpověď. Netrvalo to ani čtvrt hodiny a dostal jsem odpověď, že je moje zbraň připravena k vyzvednutí. Chvíli na to, už jsem si pro ni jel.

Zbraň byla dodána ve velké krabici s polystyrenovým vybráním. Kromě zbraně byla v krabici ještě světlovodná muška od firmy Truglo, kterou šlo poměrně těžce nacvaknout na hlaveň a několika jazyčný manuál, bez češtiny. Nic víc, nic míň. V trubicovém zásobníku byl nainstalovaný omezovač, který znemožňoval nabití více než 2 nábojů. Po odšroubování víčka zásobníku, šel omezovač jednoduše vyjmout a odstranit.

Zbraň je pěkně zpracovaná a dobře se drží. Botka je příjemně měkčená a předpažbí dostatečně vroubkované, takže ho lze snadno ovládat i v rukavicích. Při mé výšce lehce přes 1,8m, je předpažbí tak akorát nadosah. Člověk menšího vzrůstu by mohl mít již problém na předpažbí vůbec dosáhnout. Když budete zbraň používat v létě, a budete mít pouze tričko, tak je vzdálenost předpažbí naprosto bez problémová. V zimě, ale jak začnete vrstvit oblečení, tak se předpažbí může o kousek posunout dopředu. Navíc díky více vrstvám oblečení možná nebudete moci tolik natáhnout nedominantní paži. Až si tedy budete zbraň zkoušet, je dobré se obléct, tak jako když jdete na střelnici v zimě. Přídavná muška se světlovodným vláknem, je příjemně zvýrazněná a je tak daleko snazší rychleji zamířit než bez ní. Abych ji na hlaveň nacvakl, tak jsem musel trochu víc zabrat, protože to jde opravdu dost ztěžka. Drží ale pevně na svém místě a ani po vystřílení 300ks nábojů se nepohnula ani o kousek.

Na zbrani jsou dvě očka o průměru 4mm pro zavěšení popruhu. Bohužel ale nejsou moc prakticky umístěná. Jedno je ze spodu pažby v její zadní části a druhé se nachází na koncovce trubicového zásobníku. Navíc otvory v nich nejsou moc velké, takže aby je vůbec bylo možné použít, bylo by nejprve potřeba do nich dát nějaké větší očko a teprve do něj zacvaknout popruh. Udávaná kapacita této zbraně s prodlouženým zásobníkem je 7+1. Nepodařilo se mi do trubicového zásobníku dostat více jak 6 nábojů. Několikrát jsem to zkoušel se standardním střelivem Sellier & Bellot, které měřilo 57mm a chybělo mi cca 5mm, abych tam 7náboj mohl zasunout. Potom jsem to ještě zkusil se střelivem Sterling s jednotnou střelou, které měřilo 56,5mm a nakonec se mi tam 7 nábojů podařilo dostat. Šlo to ale dost ztěžka.

Se zbraní se střílí velice dobře. Spoušť jde hezky zlehka, bez jakéhokoli výrazného bodu odporu. Zpětný ráz je při obouruční střelbě snesitelný. Při střelbě jednoruč je ale o poznání větší. Při jednoručním držení dochází rovněž k tomu, že se silou zpětného rázu odsune předpažbí dozadu a dojde tak k vyhození nábojnice, většinou ale již nedojde k podání nového náboje z trubicového zásobníku. Je tedy potřeba dát si na to pozor a nejprve předpažbí dorazit do zadní koncové polohy a až teprve potom ho odsunout do přední polohy. I jen po několika málo výstřelech dochází k povolování koncovky trubicového zásobníku, takže je potřeba na to myslet a často ji dotahovat.

Co mě překvapilo, byla přesnost střelby. Na to, že brokovnice má pouze mušku v podobě světlovodného vlákna, tak mi přijde soustřel 15cm na 40m jako velice dobrý. Na tuto vzdálenost střely chodily přesně tam, kam jsem umístil mušku. Výsledek mi to přijde o to lepší, že jsem měl tuto brokovnici v ruce teprve druhý den. Celkem jsem z ní vystřílel 300ks nábojů. Z toho 100ks v rukavicích. Brokovnice fungovala, tak jak má a rukavice na komfort obsluhy neměly vůbec žádný vliv. Několikrát se mi sice stalo, že se mi ze zásobníku nepodal nový náboj, to ale bylo pravděpodobně způsobeno, tím, že jsem dostatečně nedorazil předpažbí do koncové polohy.

Největší nedostatek brokovnice Winchester SXP Defender high capacity je rozhodně absence jakéhokoli kvalitního příslušenství. A to jak originálního, tak od jiných výrobců. Na oficiálních stránkách výrobce lze sice najít několik drobností, ty ale nemají prakticky žádné využití. Nechtěl jsem nic zázračného. Popruh, přídavný držák na náboje a držák svítilny, tedy naprosto základní věci. S popruhem problém nebyl, přeci jen je to velice univerzální doplněk, který lze použít jak na brokovnici, tak i na pušku, takže výrobců popruhů je dost. Já jsem se rozhodl pro výrobek české firmy TT.

Sehnat ale držák na náboje, tak to je na tuto zbraň docela oříšek. Chtěl jsem ideálně hliníkový, popřípadě polymerový držák, který se přidělá na bok závěru. Rozhodně jsem nechtěl držák textilní. Na našem malém českém trhu jsem našel pouze univerzální textilní držák, který se pomocí suchého zipu nalepí na zbraň. Takže jsem se musel poohlédnout ve světě. Našel jsem tři americké výrobce, kteří vyrábějí hliníkové a polymerové držáky na konkrétní zbraně: Mesa Tactical, TacStar a GG&G. Bohužel ne pro Winchesterovku, ale pouze pro Remingtona a Mossberga. Takže smůla. Hledal jsem dál, a našel jsem ještě jednoho amerického výrobce, firmu Trinity. Držák, který tato firma vyrábí, není úplně přesně to, co jsem si představoval. Protože se na zbraň připevňuje pomocí suchého zipu. Nakonec jsem si řekl, že kdyby suchý zip nedržel, tak že bych držák při nejhorším na zbraň přilepil lepidlem na hliník. Jediný háček byl v tom, že prodejce neměl v seznamu 5zemí, kam zboží posílá, uvedenou Českou republiku. Kontaktoval jsem ho s dotazem, zda by bylo možné sem zboží zaslat. S odesláním do Čech problém neměl, ale nebyl si jist, zda tento druh zboží nezabaví na naší celnici. Byl jsem přesvědčený, že to nemůže být problém, ale pro jistotu jsem napsal další dotaz, tentokrát na Celní úřad. Z Celního úřadu přišla odpověď, že na dovoz tohoto druhu zboží není žádné omezení. Když jsem to pak napsal prodejci, tak najednou obrátil, že odeslání by bylo komplikované a abych si ho u nich neobjednával. Prostě smůla. Nezbývá mi než hledat dál.

S držákem svítilny je situace možná ještě horší. Firma Streamlight vyrábí výměnné předpažbí se zabudovanou svítilnou. Bohužel opět jen pro Remnigtona a Mossberga Další možností je přidělat držák na trubicový zásobník. Toto řešení je univerzální, takže i výrobců držáků je několik. Většina z nich, ale vypadá dost chatrně, a tak nevím, jak by si poradily s velkým zpětným rázem. Jediná výjimka je držák od firmy Elzetta, který je umístěn nejen na trubicovém zásobníku, ale i na hlavni, takže by mohl držet dobře. Problém je ale ho sehnat. Buď je možné si ho objednat napřímo od výrobce z USA anebo od prodejce Brownells. Ten držák v nabídce má, ale momentálně je nedostupný. Takže jsem si zvolil hlídání dostupnosti s tím, že si ho objednám hned, jakmile bude opět skladem.

01/2023

Když jsem si vybral brokovnici Winchester SXP, doufal jsem, že něco vydrží a že se mě problémy s funkčností vyhnou. Byl to ale omyl, protože problémy se dostavily velmi brzy. Po absolvování kurzu K4 u Akademie Aegis, jsem si sestavil suchý trénink na doma i pro brokovnici. Nic složitého, jen základní techniky. Párkrát jsem stačil tento trénink projít. Poslední den v roce, ale přestala fungovat spoušť. Zbraň jsem rozebral, vyčistil, vše pečlivě zkontroloval, naolejoval a zase složil. A nic. Prostě nefungovala. Celý postup jsem ještě několikrát zopakoval a hledal, jestli není někde něco ulomeného nebo poškozeného. Vše ale vypadalo naprosto v pořádku. Bylo tedy jasné, že budu muset zbraň reklamovat.

02/2023

Zhruba po dvou týdnech od reklamace, mi volali z prodejny, že mám brokovnici opravenou. Hned jsem se pro ní vypravil. Byl jsem zvědavý, co s ní bylo. Příčinu závady jsem se ale nedozvěděl, protože dovozce do průvodního listu pouze napsal, že vyměnili celé spoušťové ústrojí. No hlavně, že funguje a že se na další plánovaný kurz vydám s ní.

03/2023

Více jak 3 měsíce jsem čekal, jestli v obchodě Brownells náhodou nenaskladní držák svítilny od Elzetty. Protože se nic nedělo, tak jsem se rozhodl objednat si držák přímo od výrobce z USA. Cena držáku byla 44USD a cena poštovného 35USD. V sobotu 11.2. jsem držák objednal a zaplatil přes Paypal. V pondělí 13.2. jsem dostal informaci, že moje zboží bylo odesláno. 1.3. jsem měl balíček doma. Musel jsem doplatit 429Kč za clo, DPH a za to, že to za mě pošta vyřídila. S tím jsem ale počítal. Držák jsem ihned namontoval na brokovnici. Pasuje na ni perfektně. To jak bude držet na místě v průběhu střelby anebo jak se budou povolovat šrouby, se teprve ukáže.

Zatím co držák na svítilnu byl na cestě z Kentacky do Čech, jsem hledal způsob, jak vyřešit poslední doplněk na brokovnici, a to držák na náboje. Zjistil jsem, že držák od firmy TacStar pro brokovnici Winchester 1200 a 1300, by měl pasovat i na mojí brokovnici Winchester SXP Defender a tak jsem se rozhodl to risknout, s tím, že přinejhorším držák nějak upravím. Držák jsem objednával 1.3. přes ebay a aby to nebylo tak jednoduché, tak opět z USA, tentokrát z Illinois. Držák stál 62,5USD včetně cla a DPH a poštovné přišlo na 18USD. 6.3. jsem dostal zprávu, že zboží odeslali.

23.3. mi pošta přivezla balíček s držákem. Přesný název je Sidesaddle shotshell carrier od firmy TacStar pro zbraň Win 1200/1300. Byl jsem zvědavý, jestli bude na zbraň Winchester SXP Defender pasovat anebo jestli ho budu muset nějakým způsobem upravit. Za necelých 10 minut jsem měl držák namontovaný. Montáž je jednoduchá a není potřeba s držákem cokoli dělat. Takže není potřeba se koupě držáku od TacStaru pro Winchesterovku obávat.

06/2023

Po 4 měsících, vystřílení cca dalších 400ks nábojů a několika suchých trénincích, opět začala vynechávat spoušť. Tentokrát jsem se již ani nesnažil problém najít. Pravděpodobně by to dopadlo jako posledně. Zbraň jsem odstrojil od příslušenství a odvezl ji prodejci na další reklamaci.

07/2023

Za 6 týdnů mi volal prodejce, že mám brokovnici opravenou. Bohužel ani tentokrát jsem se nedozvěděl, co způsobilo to, že spoušť začala vynechávat. Jediné co mi prodejce řekl, že dovozce nechal opět vyměnit celé spoušťové zařízení a že snad už to bude v pořádku. Byl jsem sice rád, že mám brokovnici opět funkční, ale moc mě to nepřesvědčilo. Vzhledem k tomu, že tuto opravu již brokovnice jednou absolvovala a za relativně krátkou dobu přestala fungovat, tak nevím, proč by to tentokrát mělo být jinak. Snad se pletu.

04/2024

Uplynulo zhruba tři čtvrtě roku od poslední reklamace, když brokovnice opět přestala fungovat. Tentokrát nejen, že přestala fungovat spoušť, ale přestal fungovat i zámek předpažbí, takže s předpažbím bylo možno libovolně pohybovat. Brokovnici jsem musel opět odstrojit a odvézt na reklamaci, již po třetí. Pomalu jsem začal přemýšlet nad tím, jestli by nebylo lepší se jí zbavit a pořídit si nějakou jinou, třeba od Remingtona. Protože pokud to takto půjde dál a Winchester se každý rok rozsype a budu ho muset neustále dávat do opravy, tak pořízení jiné zbraně, snad kvalitnější, by se mi asi vyplatilo. Nehledě na to, že na tuto zbraň se opravdu nelze spolehnout, takže co s ní?

06/2024

Po 4 týdnech mi volal prodejce, že se dovozce rozhodl, že moji zbraň nebude opravovat, ale že mi místo ní dají zbraň zcela novou. Takže jsem si musel vyřídit nové nákupní povolení, zbraň zaregistrovat a tu co nefungovala odhlásit. Uvidíme, jak dlouho nová zbraň bude funkční a kolik toho vydrží, když s ní nebudu absolvovat suchý trénink, ale jen s ní občas zajdu na střelnici.

Vojta

Winchester SXP

© 2018-2024 Recenze NEJEN střeleckých kurzů
Design by VP