Recenze NEJEN střeleckých kurzů

Zbraně v rukou civilistů

Mobil Email

Vytvořeno: 01.12.2019
Aktualizováno: 01.06.2022

Rozhovor pana A a pana B. Pan A: Proč by vlastně civilisté měli vlastnit zbraně? Pan B: No přece, aby se mohli efektivně bránit. Pan A: Od toho je tady přece policie, aby chránila občany, nebo ne? Pan B: A jak by policie mohla ochránit všechny občany? Pan A: Prostě zavoláte na 158, policie přijede a ochrání vás. Pan B: Policie sice přijede, ale již bude jen sčítat ztráty. Pan A: Já je platím ze svých daní, tak ať se postarají o moji bezpečnost. Pan B: Aha, tak na shledanou a hodně štěstí.

Podobně scestný názor sdílí překvapivé množství lidí. Ano, policie má sice heslo pomáhat a chránit, ale zároveň má také omezené kapacity lidských a finančních zdrojů a možností výcviku. Takže těžko může být všude, kde se někomu děje bezpráví a naplnit tak slogan „pomáhat a chránit”. Nebo ne?

Vezmu to trochu z jiného konce, aby si nevěřící Tomášové uvědomili, že to není tak jednoduché, jak to na první pohled může vypadat. Proč se doporučuje mít ve vozidle a v domácnosti hasicí přístroj? Vždyť přece podle logiky lidí tvrdících, že nás policie ochrání, by mělo stačit zavolat na 150 a přijede auto plné hasičů a požár uhasí. Otázka ale je, jestli není lepší vzít hasicí přístroj a během několika desítek vteřin zlikvidovat oheň v jeho zárodku anebo alespoň zamezit jeho nekontrolovatelnému šíření. Než čekat na pomoc, která může přijet pozdě a posléze, bude již jen dohašovat zbytky vašeho majetku. Dojezdové časy hasičů jsou 10-20 minut, což není mnoho, ale za tu dobu může oheň nadělat pěknou spoušť. Asi se shodneme, že mít hasicí přístroj, je dobrá věc, která může omezit škody na vašem majetku anebo vám dokonce zachránit život.

Proč musíte mít ve vozidle lékárničku? Proč lidé chodí na kurzy první pomoci? Opět dle logiky lidí tvrdících, že nás policie ochrání, by mělo stačit zavolat na 155 a přijede záchranář, který vám poskytne odbornou lékařskou pomoc. Navíc průměrné dojezdové časy záchranky se pohybují mezi 5-10 minutami, takže je u vás záchranář velmi rychle. Přesto to někdy nemusí stačit, např. u masivního tepenného krvácení. V ostatních případech je většinou času dost. Přesto může včasně poskytnutá první pomoc, zachránit život, stejně tak jako lékárnička, která je zrovna po ruce.

A proč bychom se tedy měli spoléhat v otázce bezpečnosti jen na policii? Je to přece naprosto to samé. Když hoří, použiji hasicí přístroj. Když se někdo zraní, použiji lékárničku. A když mě někdo napadne, tak budu volat 158? Proboha proč? A jak bych to asi měl udělat? To jako jednou rukou budu odstrkovat útočníka a druhou se budu snažit vytočit číslo na policii a vysvětlovat jim co se děje? A co budete dělat ty dlouhé minuty do jejich příjezdu? A co když to budou dva útočníci? Jak potom vytočíte číslo? To budete neustále chodit s handsfree sadou? Co když se k vám někdo vloupe domů a bude usilovat o váš život a o život vašich blízkých? Zřejmě pak velice rychle budete přehodnocovat váš názor a budete litovat, že jste si zbraň také nepořídili a že jste se nevěnovali střeleckému výcviku. Samozřejmě, že mít zbraň a umět s ní, automaticky neznamená, že se vám již nic nemůže stát. Může, když si na vás někdo počká a střelí vás nebo bodne ze zálohy, tak nemáte žádnou šanci. Stejně tak, ale můžete díky palné zbrani, zabránit eskalaci konfliktu. Přece to neznamená, že když máte u sebe zbraň, že ji musíte hned tasit, a když už ji tasíte, že z ní musíte hned střílet a když už střílíte, tak že musíte střílet na útočníka (varovný výstřel). Palná zbraň vám rozšíří paletu možností řešení krizových situací. Dá vám možnost volby. Pokud ji ale nemáte, tak těch možností je velmi málo. Útěk? A co když sebou máte děti? Co když jste v místnosti a útočník u dveří? Zoufalý pokus o obranu holýma rukama? Nebo s něčím, co je kolem, židlí, věšákem? Možná by to vyšlo. Nebylo by ale lepší, držet útočníka v bezpečné vzdálenosti pohledem přes mířidla? Můžete namítnout, že každé přepadení nekončí smrtí přepadeného. To je pravda. Jak ale můžete vědět, že útočník, který stojí před vámi s nožem v ruce, ho v žádném případě nechce použít a že ho má jen jako hrozbu? Jak můžete vědět, že vás nebodne, potom co mu odevzdáte svoji peněženku? Nemůžete. Musíte mu věřit a věřit člověku co vás právě okrádá, si myslím, že není dost dobře možné.

Přesto, že nejbližší služebna je od nás 2,8km, 6 minut nejkratší cestou, tak se nepamatuji, kdy naposledy jsem v našem okolí viděl policejní hlídku. Venku se pohybuji poměrně často, ale i tak to bude už hodně let a to bez přehánění. Nedovedu si tedy představit, jak by mi pomohli, kdybych to zrovna potřeboval. Většina krizových situací trvá několik málo vteřin. I kdybyste měli čas zavolat na 158, tak, než vysvětlíte, co se děje, než budou informace předány dále a než přijede první hlídka, tak bude s největší pravděpodobností po všem. Nechci nijak znevažovat práci policie, ale je potřeba si uvědomit, že prostě nemohou být všude, že jich je díky exministrovi RJ mnohem méně a že náklady na výcvik jsou hodně seškrtané.

Velmi naivní je také názor, že policista umí se zbraní zacházet mnohem lépe než civilista, protože má lepší výcvik. V rodině máme jednoho policistu. Na střelnici chodí zhruba 1x za půl roku a má k dispozici 25-100ks nábojů. 1x za rok pak jezdí na jednodenní cvičení s dlouhou zbraní. Jestli je toto ten lepší výcvik, tak bych se rozhodně nechtěl dostat situace, kdy na takto vycvičených policistech bude záviset můj život. Nevím, jak je to u ostatních útvarů. Snad je to lepší, spíše bych ale řekl, že díky škrtům v rozpočtu to bude celorepublikový problém. Na druhou stranu civilista, který bere sebeobranu s palnou zbraní vážně, může do svého výcviku investovat, tolik, kolik mu dovolí rodinný rozpočet. Což bude vždy více, než kolik bude mít k dispozici řadový policista.

Druhá věc je, že přesto, že policista nosí zbraň, tak k ní nemusí mít žádný další vztah. Prostě je to pro něj pouze a jen součást jeho uniformy. Na střelby chodí jen z donucení a vyloženě ho to nebaví. A že by šel soukromě na nějaký střelecký kurz, tak to ani náhodou. Určitě tento přístup nemají všichni členové policejního sboru, ale i kdyby jich byla jen polovina, tak je to strašně moc. Na druhou stranu u civilisty, který si pořídí zbraň pro osobní ochranu, je daleko větší pravděpodobnost, že se bude střeleckému tréninku věnovat. Vždyť jednou na jeho schopnostech a dovednostech může záviset jeho život. Takže je v jeho vlastním zájmu, aby byl co nejlepší střelec. Nejsem naivní, abych si myslel, že všichni civilní držitelé legálních zbraní, chodí pravidelně střílet. Asi je dost i těch, kteří po složení praktické zkoušky, si jdou vystřelit jednou za uherský rok. To je koneckonců jejich volba. Přesto si myslím, že má průměrný ozbrojený civilista lepší dovednosti se zbraní než průměrný řadový policista.

Takže proč by nemohli slušní lidé, kteří splňují přísné zákonné požadavky, vlastnit a nosit palné zbraně pro ochranu života, zdraví a majetku?

Vojta

© 2018-2025 Recenze NEJEN střeleckých kurzů
Design by VP