Recenze NEJEN střeleckých kurzů

Recenze svítilna Streamlight ProTac 2L-X

Streamlight

Mobil Email

Zakoupeno: 27.12.2022
Vytvořeno: 25.03.2023

Než jsem vyřadil svítilnu Fenix TK11 TAC z mého vybavení pro každodenní nošení, tak jsem hledal svítilnu, která by ji mohla nahradit. Takže jsem hledal již třetí svítilnu. K požadavkům, které jsem měl u předchozí svítilny, jsem přidal ještě, co nejjednodušší ovládání a ideálně koncový spínač, který lze pouze namáčknout a domáčknout. A možná i trochu menší rozměry. V nabídce značky Fenix jsem takovou svítilnu ale nenašel a tak jsem se musel poohlédnout u konkurence. Na kurzu Eurolamp Low light & night organizovaným Alešem Vondráčkem z Akademie Aegis, a Petrem Strnadem z firmy Eurolamp, nám představili obrovské množství svítilen. Z nich mě jedna zaujala natolik, že jsem si poznamenal její označení, kdybych náhodou chtěl v budoucnu pořídit novou svítilnu. Zde se ukázala důležitost psaní poznámek v průběhu různých kurzů.

Jedná se o svítilnu Streamlight ProTac 2L-X. Streamlight je sice americká značka, ale vyrábí v Číně, takže zde oproti značce Fenix není vlastně žádný rozdíl. Svítilnu jsem objednal od firmy Eurolamp, která nabízí 100Kč slevu pokud se přihlásíte k odběru novinek. Za dva dny jsem měl balíček doma. V obálce byla poměrně malá krabička. V ní se nacházela svítilna s odnímatelným klipem, nylonové pouzdro, nabíjecí baterie 2600mAh, micro USB kabel a český návod. To vše s cenou pod 2.000Kč.

Tělo svítilny je vyrobeno z hliníkové slitiny s matně černou povrchovou úpravou. Skládá se ze tří částí. Z hlavy s parabolou, těla a koncového spínače. V případě potřeby je možné hlavu i koncový spínač koupit samostatně jako náhradní díl. Což mi přijde jako velice užitečná možnost. Spoje jsou těsněny O kroužky a svítilna splňuje voděodolnost dle IPX7 a je nárazu odolná při pádu z výšky do 1 metru. Svítilna váží 111g, včetně baterií. Na délku měří 13cm. Hlava má průměr 2,7cm a tělo 2,5cm. Hlava svítilny má plošky zabraňující kutálení svítilny. Na těle je jemné vroubkování usnadňující držení. Stejné vroubkování je i na koncovém spínači, což usnadňuje vyjímání baterie. Odnímatelný klip umožňuje nošení jak parabolou dolu, tak nahoru. Patní spínač lze buď namáčknout nebo domáčknout pro trvalé svícení. Tento spínač nese označení Ten-Tap, což znamená, že je programovatelný. Můžete si tedy svítilnu naprogramovat, jak má svítit. Naštěstí není možné si ji omylem přeprogramovat. Na koncovém spínači jsou výběžky chránící spínač před nechtěným zapnutím svítilny.

Svítilna má 3 režimy svícení. Vysoký: výkon 500lm/výdrž 3,15h/dosvit 165m. Nízký: výkon 40lm/výdrž 30h/dosvit 49m. A stroboskop: výkon 500lm. Elektronika svítilny se stará o stále stejný světelný výkon. Svítilna má 3 nastavitelné programy: 1/ vysoký/stroboskop/nízký (tovární nastavení). 2/ pouze vysoký. 3/ nízký/vysoký. Změna nastavení se provádí tak, že při vypnuté svítilně 9x rychle (do 0,4s) namáčknete koncový spínač a při 10stisknutí spínač domáčknete a podržíte, až dokud svítilna nezhasne. Já jsem si nastavil program č.2, takže mám vždy maximální výkon. Jinak přepínání mezi režimy v programu č.1 se provádí tak, že pro vysoký výkon namáčknete vypínač 1x, pro stroboskop 2x a pro nízký režim 3x, což už může přinášet problémy. Svítilna nemá kontrolu stavu nabití baterie. Baterie 18650 2600mAh micro USB je součástí balení a nabíjí se přímo bez nabíječky. Doba nabití je cca 5 hodin. Ve svítilně je rovněž možno použít 2ks baterií CR123. Při jejich použití, je ale o něco menší výdrž svítilny na maximální výkon.

Na svítilnu jsem se těšil a hned jak mi dorazila, jsem ji začal naplno používat. Nejprve jsem ji nabil a potom přeprogramoval. Překvapilo mě, že přesto, že má poloviční výkon než má předchozí svítilna, tak to není téměř ani znát. Světelný kužel je dost široký, bez nějakého výrazného přechodu. Patní spínač má poměrně dlouhý chod a domáčknout jde dost z tuha. Navíc výběžky, které ho chrání, prakticky znemožňují držet ho namáčknutý po nějakou delší dobu. Alespoň při velikosti mé ruky. Tyto výběžky rovněž znemožňují použití držení svítilny zvané cigárové. Tedy to, že svítilnu držíte mezi ukazovákem a prostředníkem nedominantní ruky a spínač ovládáte svalem na palci. Což je velká škoda. Svítilnu nosím na opasku a líbí se mi, že ji mohu nosit parabolou nahoru. Takže po jejím uchopení a tasení ji nemusím v ruce přetáčet, ale mohu rovnou svítit, tam kam potřebuji. Co se mi ale vůbec nelíbí, je to jak klip drží na svítilně. Tedy spíše nedrží. Dost často se mi totiž stává, že když si sedám do auta, tak se svítilna z klipu odepne a spadne. Zkoušel jsem objímku trochu více zmáčknout, ale moc to nepomáhá. S předchozí svítilnou se mi to sice stávalo také, ale rozhodně ne tak často. Možná budu muset klip k tělu natvrdo přilepit. Protože bych ji nerad ztratil. Tyto dva nedostatky ve mně vyvolaly pocit nejistoty, jestli jsem si vybral dobře.

Jediné, co mě trochu uklidňovalo, bylo vědomí, že stejně budu potřebovat nějakou svítilnu na brokovnici, a že když tak použiju tuto. Neřešilo mi to ale problém, jakou svítilnu si pořídit na každodenní nošení. Důkladně jsem tedy prostudoval nabídku firmy Eurolamp a nakonec mi svítilna Streamlight ProTac 2L-X vyšla jako nejlepší. Takže jsem byl opět na začátku. Čekal jsem, až mi přijde držák na svítilnu na brokovnici ZSM od značky Elzetta a počítal jsem s tím, že se pak rozhodnu, jestli dám na brokovnici Fenixe TK11 TAC anebo Streamlighta ProTac 2L-X. Když mi držák přišel, tak jsem v něm zkusil obě svítilny. Fenix byl až zbytečně výkonný a robustní a navíc po roce používání byl jeho povrch i dost pošramocený a nevypadalo to úplně dobře. Na druhou stranu Streamlight k brokovnici pasoval, jako kdyby byl pro ní vyrobený. Takže jsem ho na ní nechal. Žádný z výše zmiňovaných nedostatků se totiž při tomto použití nemůže projevit.

Tím, že jsem svítilnu Streamlight ProTac 2L-X dal na brokovnici a neměl jsem za ní zatím žádnou náhradu, mi nezbylo nic jiného než začít opět nosit Fenixe TK11 TAC. Řekl jsem si, že mu dám ještě jednu šanci. Když se mi, ale při tréninku opět povedlo při tasení svítilny několikrát probliknout a nasvítit sám sebe a jednou dokonce i nedopatřením zamknout koncový spínač, takže se mi svítilna vůbec nerozsvítila, bylo rozhodnuto. S touto svítilnou končím. No, a protože jsem neměl žádný jiný lepší tip na jinou svítilnu, tak jsem si objednal, navzdory jejím nedostatkům, ještě jednu svítilnu Streamlight ProTac 2L-X, s tím, že ji zkusím nějak vylepšit. Svítilna byla opět dodána velmi rychle. První do čeho jsem se pustil, byla úprava koncového spínače. Opatrně jsem pilníkem odstranil výstupky okolo spínače a celou zadní část jsem ještě o kousek snížil. Spínač již není tak zapuštěný a je daleko lépe ovladatelnější. Dokonce je možné i cigárové držení svítilny. Rozhodně, ale nehrozí, že by se svítilna sama nechtěně rozsvítila, protože na to, je chod spínače moc dlouhý. Druhý problém, kterým je padání svítilny z klipu, se mi zatím vyřešit nepodařilo. Ať objímku mačkám sebevíc, tak se mi stejně občas podaří ji z klipu nedopatřením vycvaknout. Při nejhorším budu muset klip ke svítilně na tvrdo přilepit anebo ho přivařit.

Vojta

Streamlight ProTac 2L-X

© 2018-2025 Recenze NEJEN střeleckých kurzů
Design by VP